Motoryzacja i elektromobilność

Prawo jazdy kat. AM – ile trwa kurs i ile kosztuje?

W związku z powtarzającymi się pytaniami o czas realizacji prawa jazdy kategorii AM, przygotowałem krótki harmonogram na podstawie ostatnich doświadczeń Oliwki.

Harmonogram wygląda następująco: najpierw musimy uzyskać tzw. PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) – trzeba wypełnić odpowiednie dokumenty w Wydziale Komunikacji dla swojego miejsca zamieszkania. Taki numer jest nadawany od ręki i za darmo.

Z numerem PKK udajemy się do OSK (ośrodek szkolenia kierowców, aka szkoła nauki jazdy) i zapisujemy na kurs. Średnia cena kursu dla kategorii AM to obecnie ok. 1500 zł, ale cena różni się w zależności od województwa i oczywiście samego OSK (nam się udało znaleźć kurs za 950 zł w Piasecznie).

Nie trzeba chodzić na zajęcia, chociaż oczywiście OSK takowe zajęcia zapewnia. Teorii (przepisy, czyli prawo o ruchu drogowym) można nauczyć się samodzielnie. Najlepiej przeczytać całą ustawę Prawo o ruchu drogowym (wbrew pozorom, nie jest to tragicznie napisany dokument), a potem książeczkę ze streszczeniem przepisów. Po takiej lekturze przepisy drogowe powinniśmy znać już na tyle dobrze, by bez problemu zdać egzamin teoretyczny. Nauka przepisów zajmie ok. 1-2 tygodnie.

Następnie trzeba zdać egzamin wewnętrzny w OSK. Wygląda identycznie jak teoretyczny egzamin państwowy. Natychmiast po zdaniu egzaminu możemy przystąpić do jazd z instruktorem. Wyjeździć trzeba 10 godzin, w tym jazdy na placu manewrowym oraz jazda po mieście. Manewry są bardzo proste, więc warto dogadać się z instruktorem, by czas na placu skrócił do minimum (5-6 godzin max, żeby zostały przynajmniej 4 godziny na mieście).

Jazdy zajmą 1-2 tygodnie, w zależności od harmonogramu i dostępności instruktora (oraz oczywiście naszego wolnego czasu).

Po zaliczeniu jazd, nasze OSK musi uzupełnić w naszym PKK informację, że mamy zdany egzamin wewnętrzny z przepisów oraz wyrobione 10 godzin jazd. Następnie OSK musi „uwolnić” PKK. Proces zajmuje 2-3 dni.

Po uwolnieniu zapisujemy się na egzamin teoretyczny (koszt: 50 zł) w dowolnym WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). Nie musi to być WORD najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Może być nawet w innej miejscowości. Na egzamin teoretyczny czekamy ok. 1-2 tygodni.

Po zdaniu zapisujemy się na egzamin praktyczny (koszt: 200 zł). W Warszawie (WORD przy Odlewniczej) czas oczekiwania to ok. miesiąca, dlatego my na praktykę zapisaliśmy się w Garwolnie – tam czekaliśmy półtora tygodnia. Wymagało to uwolnienia PKK orzez Odlewniczą, co zajmuje znowu kilka dni. Jeśli praktykę zdajemy w tym samym ośrodku co teorię, możemy te kilka dni zaoszczędzić.

Po zdaniu egzaminu praktycznego WORD przekazuje tę informację do PKK. Następnie udajemy się do Wydziału Komunikacji dla naszego miejsca zamieszkania i uiszczamy opłatę za wydanie dokumentu prawa jazdy (100,50 zł). Niektóre Urzędy pozwalają na uiszczenie opłaty przez internet, poprzez stronę InfoCar, albo przelewem na konto Urzędu. Po uregulowaniu opłaty Urząd zamawia dokument w PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych). Na dokument czekamy ok. tygodnia do dwóch, w skrajnych przypadkach 3-4 tygodnie. My czekaliśmy tydzień.

Jeśli wszystko podliczymy, wychodzi, że od złożenia wniosku o PKK do odebrania dokumentu prawa jazdy całkowity czas to ok. 1,5 miesiąca, jeśli wszystko pójdzie sprawnie. Całkowity koszt zrobienia prawa jazdy AM to ok. 1900-1950 zł (w tym koszt egzaminu i dokumentu prawa jazdy).

Dodaj komentarz